Květen 2015

Sobota, 30.5.2015

31. května 2015 v 10:33 | Ráďa
V sobotu mě čekala celodenní práce č. 2. Celý týden se mi na ten zájezd vůbec nechtělo Nerozhodný, přestože to je jedna z mých nejoblíbenějších lokalit. Neměla jsem chuť a ani náladu. Ale změnit to už nešlo.

Už v noci jsem se několikrát probudila se strachem, že zaspím a když mi ve 4 ráno zazvonil budík, tak jsem se chtěla zahrabat do bratislavského metra a dělat, že neexistuju Úžasný. Vstala jsem a zjistila jsem, že venku prší. Ach jo, podle předpovědi mělo pršet celý den, takže jsem si dokázala představit ty nadšené obličeje klientů, kteří si zaplatili zájezd, táhnou se do soutěsky busem 4 hodiny (jedna cesta) a tam bude celý den pršet. Šlapat celý den v dešti to asi není úplně ideální plán na volnou sobotu, že? Měla jsem chuť zahrabat se do severokorejského metra (prý je nejhlubší na světě) Mrkající.

Ale co už, dala jsem se na "vojnu", tak musím bojovat. Odjezd klapl na výbornou, tentokrát žádný opozdilec nebo zbloudilec a my jsme vyrazila na minutu přesně. Navíc jel můj oblíbený řidič. A i lidi byli kupodivu pozitivně naladění. Cesta uběhla v pohodě a rychle (řidič to švihal teda pěkně) a za Vídní na nás dokonce vykouklo sluníčko. V autobusu začíná být veselo a já jsem se definitivně vyhrabala z té "podzemky".

Čtvrtý květnový týden

29. května 2015 v 21:05 | Ráďa
Tento týden byl náročný, stejně jako těch několik předchozích. Rozhodně na sebe nejsem pyšná ani v oblasti stravování, tak ani v oblasti pohybu. NAFACKOVALA bych si (ale to stejně neudělám). Cítím se zle, unaveně, opuchle a nevím, jak ještě Nerozhodný, Ale snad je to nejhorší za mnou.

K tomu ovšem začíná zítra i má práce č. 2 a zrovna zítra vstávám ve 4 hod a vrátím se domů před půlnocí. Ale co už, tato práce mě opravdu hodně baví a i když budu zítra ve 4 ráno proklínat zvonící budík, tak se na těch 50 lidí, které budu mít celý den za zadkem zády, těším.

Úlovky XII.

24. května 2015 v 8:35 | Ráďa |  Potraviny
Tento týden byl více než hektický, ale taky velmi úspěšný Úžasný. Včera jsem opravdu jen a jen odpočívala a vůbec ne aktivně. Ale i to je někdy potřeba. A jak se v tom děštivém odpoledni příjemně spalo Usmívající se.

Dopoledne jsem vyrazila na trh, kde jsem doplnila zásoby ovoce a zeleniny a také jsem navštívila prodejnu zdravé výživy. A zde je pár mojich úlovků.

Sobota, 16.5.2015

17. května 2015 v 10:11 | Ráďa
Před 21 lety jsem maturovala. Zní to jako návrat do pravěku, ale toto moje gymnazijní období patří mezi moje nejšťastnější životní etapy Úžasný.

Dnes opravdu pohoda. Ráno jsem se protáhla při power józe a pak jsem vyrazila na trh. Bylo poměrně brzy, lidí tam ještě moc nebylo a já jsem si vychutnala tu příjemnou atmosféru. Nikdo se nikam netlačil, lidi byli v pohodě a usmívali se. Na trhy chodím ráda. S tím košíkem přetékajícím zeleninou a ovocem si připadám jako hlavní hrdinka románu Rosamunde Pilcher - a s tou to přeci dopadne vždy dobře Líbající (myslím s tou románovou hrdinkou).

Úlovky XI.

16. května 2015 v 14:13 | Ráďa |  Potraviny
Tento týden mi dorazila zásilka z internetového obchodu eshop.aktin.cz. Primárně jsem si objednávala proteinové tyčinky, horská sezóna začíná Usmívající se, ale samozřejmě že nezůstalo jen u nich. Takže dorazily i vzorky proteinů, shaker a různé vzorky energetických gelů.

A zde je pár úlovků:

Tyčinky Quest Bar jsou prý momentálně svým složením nejlepší proteinové tyčinky dostupné na trhu. Já mám s nimi zkušenost z loňské dovolené v Pyrenejích, kde jsem je pravidelně zařazovala do jídelníčku. Takže doufejme, že jsou opravdu tak kvalitní, jak se o nich všude píše a za sebe dodávám, že jsou i velmi chutné. Tentokrát dorazily v následujících příchutích: citrónový koláč, kokos - kešu, skořicová rolka, burákové máslo a čokoláda - burákové máslo:

Druhý květnový týden

16. května 2015 v 7:48 | Ráďa
Hezké sobotní ráno Usmívající se.

Mám ráda ta volná sobotní rána, vstávám celkem brzy, ale nikam nespěchám. Kolem je klid, sídliště se teprve probouzí (a soused kuřák, který s oblibou hulí na balkóně, ještě spí). Dnešní ráno je obzvlášť vydařené, slunce svítí od rána, stromy pod okny jsou stále ještě voňavé a ptáci zpívají a holubi otřesně kdákají. A já si tu sedím s ranní kávou, vařím vodu na naprosto skvělý čaj, který jsem si tento týden koupila a užívám si tu sobotní pohodu.

Z mého talíře (krabičky) I.

10. května 2015 v 17:34 | Ráďa |  Potraviny
Hezké nedělní odpoledne Úžasný.

Doufám, že jste si užili prodloužený víkend, počasí nám přálo, tedy alespoň na jižní Moravě. Já jsem se již přesunula do Zlína, kde budu až do čtvrtku.

A tak v závěru týdne přikládám pár fotografií jídel z prodlouženého víkendu Usmívající se.

Pažitková pomazánka

10. května 2015 v 9:46 | Ráďa |  Recepty
Včera jsem dostala od kolegyně svazek pažitky z její zahrádky a tak vyvstala otázka, co s ní? Pažitku mám spojenou s dětstvím, kdy mě babička posílala před nedělním obědem pro pár "výhonků", které pokrájela na drobno a zdobila jimi nedělní vývar (s domácími nudlemi, samozřejmě) a také dělala pažitkovou pomazánku. Její recept bohužel neznám, vzala jsem suroviny, které jsem měla doma a vrhla se na pomazánku:

Vyhnání Gerty Schnirch

9. května 2015 v 17:38 | Ráďa |  Knihy
Mladou spisovatelku Kateřinu Tučkovou jsem si oblíbila už po přečtení její knihy Žítkovské bohyně. A těšila jsem se na její další dílo - Vyhnání Gerty Schnirch. Obvykle čtu knihy poměrně rychle, za 1, 2 nebo 3 dny mám hotovo, ale tato kniha mi dala pěkně zabrat. Její přečtení mi trvalo několik měsíců.

Zde je alespoň ve stručnosti obsah knihy:

Noc z 30. na 31. 5. 1945. Gerta Schnirch, matka několika­měsíční dcerky, je jen s osobními věcmi "odsunuta" společně s ostatními brněnskými Němci směrem na Vídeň. Vyčerpávající pochod skončí v Pohořelicích, kde mnoho vyhnanců podlehne epidemii tyfu a úplavice. Gerta a některé další německé ženy se zachrání při nucených pracích na jižní Moravě, kde setrvají i po ukončení transportů. Po znovuzískání československého občanství se Gerta vrací do Brna, v němž prožívá další bouřlivé události druhé poloviny dvacátého století.
Zdroj: www.databazeknih.cz

Zelená káva

9. května 2015 v 8:16 | Ráďa |  Potraviny

Před časem jsem si v prodejně zdravé výživy koupila zelenou kávu. Čistě ze zvědavosti, kdysi jsem o ní četla v nějakém odborném časopise a byla velmi pozitivně hodnocena.

O jaký produkt se vlastně jedná? (opsáno z příbalového letáku)

Zelená káva se od klasické černé kávy liší ve zpracování, není totiž pražena. Tím jsou v ní uchovány látky, které se při pražení ztrácejí. Kyselina chlorogenová, nejdůležitější složka v zelených kávových zrnách, je silným přírodním antioxidantem, který bojuje s volnými radikály v krevním oběhu. Důsledkem je zpomalení procesu stárnutí, zlepšení krevní cirkulace, úprava hmotnosti. Chlorohenová kyselina inhibuje sekreci enzymu G6P, což podle studie výrazně stabilizuje hladinu cukru v krvi, díky čemuž tento přípravek mohou používat i diabetici. Chlorogenová kyselina je silným antioxidantem a v literatuře se dají najít zprávy, že právě ona působí proti bakteriím, virům a mykóze. Zelená káva obsahuje cenné fenoly, rostlinné látky, které jsou pro organismus nesmírně důležité. Fenoly mají vliv na krevní oběh, činnost srdce a správné trávení. Polyfenoly z kávových zrn brání ukládání tuků přijatých ve stravě.