Listopad 2015

Ztracené

30. listopadu 2015 v 17:33 | Ráďa |  Knihy
Na tuto knihu Evy Urbaníkové - ZTRACENÉ jsem narazila na Kristinině blogu (http://www.kristinacechova.cz/) a hned druhý den jsem zamířila do knihkupectví s jasným cílem, sehnat ji. A podařilo se.

Kniha obsahuje skutečné příběhy šesti žen, které milovaly muslima (každá jiného, samozřejmě Úžasný). Autorka Eva Urbaníková se setkala se šesti Evropankami, které se zamilovaly do muže jiné mentality a odlišné kultury, provdaly se za něj a až na jednu výjimku s ním měly děti (všechny se provdaly za Egypťana). Prvotní nadšení z milého a pozorného muže, vznášení se v oblacích pominulo a najednou už nic nebylo jako dříve.

Simona, Mona, Maruška, Baška, Renáta, Patrícia - šest žen vypráví o lásce, jakou nikdy předtím nezažily, o naději, o stěhování, o konvertování k islámu, o zklamání, o nové lásce, o zmizelých dětech, o podplacených soudech, o samotě a bezmocnosti, o boji proti muslimským zvykům a zákonům.


Knihu jsem přečetla doslova jedním dechem. Líbí se mi, že samotné příběhy jsou doplněny o kurzívou psané vsuvky, které popisují okamžiky, ve kterých se vypravěči a posluchači nacházejí při popisování dané události. Nejvíce mě zaujal příběh Renáty z Ostravy a právě celý ten dojemný příběh dokreslovala kurzívová vsuvka popisující bolest její matky, apel jejího otce na ostatní dívky, aby neudělaly stejnou chybu jako Renáta a i ten čerstvě upečený dýňový koláč do nešťastné situace tak nějak zapadá. Až na jedinou výjimku bohužel žádný z těchto příběhů neskončil happy endem a ženy, jejich děti a jejich rodiny jsou v podstatě "poznamenány" rozhodnutím provdat se za muslima na pořád.

Já osobně hodnotím knihu jako vynikající, téma je výborně zvoleno a příběhy jsou skvěle zpracovány Usmívající se. A pokud tato kniha uchrání alespoň jednu další Evropanku od neuváženého sňatku s muslimem a letní avntýru odvane první podzimní větřík, budu jen a jen ráda.

HODNOCENÍ 10/10 Smějící se


Bürgeralpe, Mariazell a čerti v Gusswerku

29. listopadu 2015 v 14:55 | Ráďa |  Cestování
Máme zde advent a za mnou je první sobotní průvodcování. A jak je již několikaletou tradicí, tisíce a tisíce Čechů vyráží první adventní sobotu do Mariazell na adventní trhy a na pochod čertů.


Úlovky XVI.

27. listopadu 2015 v 17:33 | Ráďa |  Potraviny
Tento týden byl poměrně jednotvárný na jídlo (skoro-autistický jídelníček), ale naopak lovila jsem poměrně úspěšně.

V Brně jsem objevila tvarůžkový obchod. ZÁZRAK, velebnosti Smějící se. Naštěstí jsem se udržela a nevtrhla tam hned, protože jsem měla před sebou 1,5 hod doučování a kavárnu jsem opravdu zamořovat nechtěla. Ulovila jsem tyto kousky, ano, SMRÁÁÁÁÁD, ale lahoda neskutečná. Zcela jistě budu pravidelným návštěvníkem Úžasný:


Andělská mrcha

27. listopadu 2015 v 17:09 | Ráďa |  Knihy
Jak jsem již psala dříve, společenské romány moc nevyhledávám. Před nedávnem mě ale v obchodě zaujala kniha Petry Poncarové - Deník vydržované ženy (http://radinsen.blog.cz/1509/denik-vydrzovane-zeny) a po jejím přečtení jsem byla příjemně překvapená. Kniha se mi líbila. Četla jsem si na internetu recenze na její další knihy a objednala jsem si její další dílo - ANDĚLSKÁ MRCHA.

Jedná se o příběh andělské dívenky, která se naučí jít téměř přes mrtvoly a i ve zdánlivě ztracených situacích vyhrát a dosáhnout svého. Zahrává si s muži, dokonce i s ženatými. Když nemůže dostat jednoho, zničí druhého. Nakonec se jí povede dohnat svého milence k rozvodu. Ovšem v průběhu let zjišťuje, že sňatek s oním vysněným mužem má svou cenu a za všechno se platí. Muž stárne, přestává jí stačit a ona hledá mladého samce, který by jí imponoval. Provede mnoho šarád, aby uspěla, ale bezúspěšně, a nakonec se po mnoha eskapádách vrací ke starému a jistému původnímu manželovi. (Zdroj: http://knihy.abz.cz/)Přiznám se, že jsem z knihy byla velmi zklamaná a za mě osobně si troufnu ji nazvat "BRAKEM". Tímto dočasně opouštím svět společenských románů a vracím se k mojim oblíbeným severským detektivkám Úžasný.

HODNOCENÍ 2/10 Zamračený

Z mého talíře (krabičky) XVIII.

22. listopadu 2015 v 16:43 | Ráďa |  Potraviny
Tento týden se nesl ve znamení naprosté jednotvárnosti. Ale nemyslím si, že to je špatně, možná naopak. Ke snídani jsem měla denně černou quinou s rozmačkaným banánem, kokosem a ořechy. Ke svačině jsem si připravovala "dezert" z chia semínek a bobulí. A světe div se, po těchod dvou jídlech do oběda nemám hlad. Ony ty super potraviny asi opravdu ten název nensou jen tak, ale po dvou týdnech je ještě brzy na hodnocení. Počkám ještě několik týdnů a pak podám hlášení Úžasný. Na oběd chodím v práci a snažím se volit jídlo rozumem, takže si nedám svíčkovou s pěti, ale třeba kuře s rýží, rizoto, rybu a pod. Odpoledne jsem si už v létě navykla na salát s mozzarellou, teď kombinuju ledový salát, mozzarellu a rajčata. Zatím to jde, rajčata pořád ještě mají rajčatovou chuť. V zimě bude bohužel hůř Zamračený. A večer je to různé, je to asi jediný chod, kdy opouštím svůj "autistický" jídelníček a jídla střídám.

Oblíbená snídaně z černé quinoi, banánu, kokosu a oříšků. Tentokrát v sobotu ráno z talíře a ne z krabičky jako ve všední den a s mandarinkou. Neskutečná dobrota:Podzimní radosti

21. listopadu 2015 v 15:48 | Ráďa |  Radosti
Vypadá to, že mimořádně teplý a slunečný podzim skončil, dnes ráno byla už celkem zima. Mi takový podzim vůbec nevadil, určitě byl lepší než klasické podzimní plískanice a já jsem letos naposledy provětrala kolo až 17. listopadu.

A občas je potřeba si udělat nějakou radost a i maličkosti potěší Úžasný.

Po letech jsem obměnila svou outdoorovou výpravu. Ne poprvé jsem nakupovala na http://www.pinguincz.cz/cs/ a opět jsem byla mimořádně spokojená. Tentokrát jsem si koupila letní spacák, nafukovací karimatku, která je neuvěřitelně pohodlná, složená velmi malá a lehká a taky praktickou tašku na hygienické potřeby. Zboží bylo doručeno hned druhý den od objednání a s produkty jsem moc spokojena:


Vánoce všude, kam se podívám

17. listopadu 2015 v 19:32 | Ráďa |  Jen tak
Je půlka listopadu a z obchodů se už na nás valí masáž vánočního marketingu. Někdy si říkám, ještě že jsou začátkem měsice dušičky, protože jakmile by se v obchodech v září schovaly školní potřeby, okamžitě by se regály zaplnily adventními kalendáři a čokoládovými sračkami figurkami. Kromě regálů se obchody plní i zákazníky, protože trend této doby je prostě nakoupit co nejvíce dárků, protože Vánoce jsou primárně svátky konzumu Křičící. Takže v televizi přibývá reklam na zboží, bez kterého se prostě Vánoce nesmí konat.

Pokud bych se jimi měla řídit, tak by můj Štědrý den vypadal asi takto: ráno vstanu, nasypu do sebe několik kapslí zázračného léku na všechny nemoci (od stáří přes bolest kloubů až po nechuť k sexu bolest hlavy), půjdu do lesa ukrást vánoční stromek, ale to se mi pravděpodobně nepovede, takže žal spláchnu půllitrem přeslazeného nápoje, na stromek narazím čokoládovou hvězdu, posnídám vánočku upečenou z babiččiny mouky a náhražky másla (ideálně ještě udělám podvod se smetanou, když už mi babička namlela tu mouku) a půjdu vyhlížet kamion s dalším přeslazeným nápojem. Večer si rozbalím dárky, které přinesl Santa Klaus nebo Ježíšek, ideálně oba, protože čím víc, tím líp. A co když něco nedostanu? Nevadí, vezmu si výhodnou půjčku a po svátcích chybějící dary dokoupím.

Z mého talíře (krabičky) XVII.

8. listopadu 2015 v 16:09 | Ráďa |  Potraviny
Po týdnu se opět hlásím s jídly tohoto týdne.

I tento týden převládala v mém jídlníčku dýně, před víkendem jsem uvařila "kotel" dýňové polévky a v různých obměnách jsem si ji dopřávala na oběd i k večeři. Tato varianta je se štíhlými nudlemi, parmezánem a dýňovými semínky:


Ranní sestava - týden 46

8. listopadu 2015 v 9:08 | Ráďa |  Cvičení
Konečně jsem se zbavila nachlazení, které mě trápilo poslední dva týdny a zase se pouštím do cvičení. A krátké cvičení si zařadím i na ráno, bude to vždy nějaká posilovací sestava, která mi zabere maximálně 15 min. Dnes ráno jsem si odzkoušela sestavu na příští týden a myslím, že zítra budu cítit některé svaly Mrkající:

100x PŘESKOK PŘES ŠVIHADLO
10x KLIK
20x KETTLEBELL ARROUND THE BODY PASS PRAVÁ
20x KETTLEBELL ARROUND THE BODY PASS LEVÁ
20x KETTLEBELL SWING OBOURUČ
20x KETTLEBELL AROUND 8
10x KETTLEBELL CLEAN PRAVÁ
10x KETTLEBELL SWING PRAVÁ
10x KETTLEBELL CLEAN LEVÁ
10x KETTLEBELL SWING LEVÁ
20x KETTLEBELL SWING OBOURUČ
30x RUSSIAN TWIST
100x PŘESKOK PŘES ŠVIHADLO

S chutí do toho Úžasný !!!

Úlovky XV.

3. listopadu 2015 v 18:44 | Ráďa |  Potraviny
A s příchodem podzimu se mění i můj jídelníček a tedy i potraviny, které do něj zařazuju:

Nastává čas dýní, moje nejoblíbenější je dýně hokaido, a to v polévce, pečená nebo i ve sladké podobě: