Na vandru s Reflexem IV.

29. března 2016 v 7:40 | Ráďa |  Knihy
Jak je patrné z názvu knihy, jedná se už o čtvrté vydání příběhů Čechů, kteří žijí v zahraničí. K předchozím třem knihám jsem se nedostala, o to více jsem byla zvědavá na díl, který popisuje mimo jiných zemí i život na Islandu, kam se v létě chystám, moje oblíbené Rusko a africkou Zambii Usmívající se.

Anotace knihy: Čtvrtá kniha z úspěšné série vypráví opět o osudech Čechů, kteří se vydali do světa a po návratu se rozhodli popsat svým krajanům nejrůznější zkušenosti ze života v cizích zemích. Tentokrát jde o návštěvu Islandu, Kolumbie, Kostariky, Nepálu, Nizozemska, Portugalska, Ruska, Thajska a Zambie. K nejzajímavějším patří vyprávění o životě původních obyvatel pohoří Altaj v Rusku, svědectví z Kolumbie o tom, co všechno se může přihodit ve státě sužovaném všemocnou narkomafií, nebo postřehy českých dobrovolníků, pracujících v drsném světě za zdmi charitativních středisek v Nepálu a Zambii. Nečekaně překvapivé informace obsahují i příběhy Čechů z Evropy. Čtenáři se mohou dozvědět, jak rozšířená je šikana nováčků na vysokých školách v Portugalsku, co všechno dovedou Nizozemci dělat na kole, nebo proč na Islandu stačí slovo místo razítka (Zdroj: http://www.databazeknih.cz/).


Příspěvky jednotlivých autorů, pokud jsem to správně pochopila, vycházely v časopisu Reflex. A teď je autor Jan Zvelebil vzal a udělal z nich knižní vydání. Nemůžu říct, že by mě kniha nějak zklamala. Ale čekala jsem více. Přeci jen jednotlivé články z časopisu a blogu jsou samostatně zajímavé, ale jen tak je vydat knižně není z mého pohledu to pravé ořechové. A zrovna tady to je vydání "každý pes, jiná ves" Nerozhodný. Stejně tak si nemyslím, že kniha opravdu popisuje "příběhy Čechů, kteří žijí v zahraničí". Podle mě student, který vyrazí na čtyřměsíční Erasmus pobyt, pro mě ještě není Čech, který žije v zahraničí. Takto bych titulovala lidi, kteří tam žijí trvale a delší dobu, své místo v nové společnosti si museli najít a vybudovat si svou pozici. A ne někdo, kdo přijede do cizí země, od počátku má postaráno od ubytování až po slušné stipendium Mrkající a většina z nich nemá sebemenší snahu se začleňovat do místní komunity. Od knihy jsem čekala více.

HODNOCENÍ: 5/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 werka13 werka13 | E-mail | Web | 29. března 2016 v 22:33 | Reagovat

Asi jsi mne odradila od koupě, ale kouknu se, jestli na knihu nenarazím v knihovně, protože by mne postřehy z některých zemí zajímaly (Island je jen z mých snů, v Holandsku se mi moc líbilo krátké nahlédnutí do Utrechtu a článek o Altaji bych chtěla konfrontovat se svými zážitky...)

2 radinsen radinsen | Web | 30. března 2016 v 7:03 | Reagovat

Veverko, nějak to vymyslím ;-) Ráďa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama