Duben 2016

Místa, na která nezapomenu (2) – LEDOVÝ HOTEL

30. dubna 2016 v 15:27 | Ráďa |  Cestování
Na tuto cestu velmi ráda vzpomínám Usmívající se, přestože to je již více než 10 let, co jsem toto kouzelné místo na severu Švédska navštívila.


Každý rok daleko za polárním kruhem ve švédské vesnici Jukkasjärvi (nedaleko města Kiruna) se začíná v říjnu recyklovat jeden hotel. Ano, čtete správně, hotel se opravdu recykluje. Jde totiž o stavbu z ledu a sněhu, která každé jaro roztaje. Icehotel neboli ledový hotel, největší iglú na světě, má 63 pokojů, 16 apartmánů, ledovou galerii, bar, kinosál i svatební kapli a ročně v něm přespí na 16 tisíc osob.

Místa, na která nezapomenu (1) – SCHNEEALPE

27. dubna 2016 v 16:04 | Ráďa |  Cestování
Toto pohoří jsem objevila právě díky mojí průvodcovské práci v roce 2013. Na jaře mě oslovila moje oblíbená cestovní kancelář, jestli bych jim tento nový zájezd nemohla průvodcovat. A když jde o kopce, tak jsem samozřejmě nemohla říct ne Úžasný. A tak jsme jedno slunečné sobotní ráno vyrazili na průzkum, tedy na přípravu zájezdu. Na to, abych průvodcovala místa, která neznám, opravdu nemám svědomí. Z Brna jsme do Neuberg a.d.Mürz dorazili autem za 3 hodiny. Trošku jsme bloudili, než jsme našli nástup na turistickou trasu. Rakouské turistické stezky nejsou značené zrovna nejlépe, proto doporučuji, pokud se chcete do této oblasti vydat, tak si kupte turistickou mapu (je k dostání i u nás nebo si pro ni můžete zajet do Vídně = dobrá záminka pro výlet).


Z mého talíře (krabičky) XXVII.

26. dubna 2016 v 16:51 | Ráďa |  Potraviny
Týden se s týdnem sešel a tak je čas na další várku potravin. Od této soboty mi zase začala práce č. 2 (tedy jen občas) a tak opět nastal čas plánování celodenního jídelníčku na cestách.

Začnu pracovním týdnem a k němu patří klasická ovesná kaše. Jsem ráda, že teď jsou čerstvé jahody i borůvky poměrně dostupné:


Soutěska Kamenná stěna a vodopády Myrafälle

24. dubna 2016 v 13:59 | Ráďa |  Cestování
Tento zájezd mám moc ráda a vůbec mi nevadí jej jezdit několikrát do roka. Pro mě osobně představuje spojení lehkého adrenalinu s naprosto dokonalým vyčištěním hlavy v překrásné přírodě. A jarní termíny mám úplně nejradší, protože jarní zelená barva je prostě ta nejzelenější Úžasný.

Soutěska Kamenná stěna, jarní příroda

Soutěska a vodopády se nacházejí v oblasti Vídeňského lesa, nedaleko městečka Pernitz, což znamená, že není potřeba vstávat extrémně brzy (do vzdálenějších oblastí vyrážíme už v 5:15 Nerozhodný). S nutnými přestávkami a zajížďkou na naložení mimobrněnských klientů jsme byli na místě za 3 hodiny. Předpověď počasí nebyla optimistická, ještě ráno meteorologové předpovídali déšť a teplotu jen 9 stupňů. Cestou poprchávalo, ale déšť ustal ještě před příjezdem na "start". Nakonec odpoledne vysvitlo dokonce slunce a musím říct, že počasí se povedlo.

Moc milá výhra

20. dubna 2016 v 17:22 | Ráďa |  Radosti
Když jsem se zapojila do narozeninové soutěže na mém oblíbeném blogu http://werka13.blog.cz/1603/soutez-aneb-blog-ma-narozeniny, tak jsem vůbec nedoufala, že bych mohla vyhrát Úžasný.

Vlastně si ani nepamatuju, kdy jsem naposledy něco vyhrála. Pravděpodobně to bylo někdy hodně dávno a byla to maximálně desetikoruna na nějaký stírací los. O to větší bylo překvapení, když mě Veverka vyhlásila jako vítězku této blogové narozeninové soutěže(http://werka13.blog.cz/1604/narozeninova-soutez-vyhlaseni) Smějící se.


Včera jsem si na poště vyzvedla výhru, která mi udělala velikou radost. Termohrnek zcela jsitě využiji při svých průvodcovských cestách, jako mega-milovník čajů zcela jistě nebudu mít problém zkonzumovat darované čaje a přání s veverkou bylo příjemnou třešničkou na dortu.

VEVERKO, DĚKUJI, udělala jsi mi velikou radost Usmívající se !!!

Čaj (nejen) o páté V.

20. dubna 2016 v 17:11 | Ráďa |  Potraviny
Ráda bych vám představila další z čajů, které jsem si objednala z www.sypanycaj.eu, tentokrát se jedná o AJURVÉDSKOU SMĚS HARMONIS S TULSI.


Složení směsi: zelený rooibos 20%, květy heřmánku, poupata růží, bylinatulsi 38%, květy levandule, skořice, sporýš, kousky zázvoru, přírodní aroma

Účinky čaje: Tulsi je léčivka se širokým spektrem působení. Používá se při problémech se srdcem, u nemocí krve, jater, ledvin, plic, zažívací soustavy i nervového systému. Posiluje organismus v rekonvalescenci, výborně harmonizuje po prodělané chemoterapii. Detoxikuje, snižuje hladinu krevního cukru, s úspěchem se užívá při alergii, neplodnosti, stresu.

Rooibos je specialista na odpočinek a duševní pohodu. Chrání před kardiovaskulárními chorobami, podporuje činnost mozku, je protizánětlivý a antibiotický. Pravidelné pití Rooibosu štěpí tuky a pomáhá snižovat váhu.

Zázvor působí jako afrodiziakum, navíc léčí chřipku a nachlazení, má antiseptický efekt.
Sporýš tlumí bolesti a záněty, desinfikuje trávicí systém, zvyšuje sekreci mateřského mléka. Sporýš detoxikuje a čistí ledviny.

Heřmánek pomáhá s trávením, uklidňuje hladké svalstvo, urychluje hojení žaludečních vředů. Má sedativní účinek.

Čaj rozhodně udělá skvělý první dojem svou nádhernou vůní. A ani lahodná chuť nezůstává pozadu. Za mě opět skvělé hodnocení a další "člen" do pitného režimu Usmívající se.

Z mého talíře (krabičky) XXVI.

17. dubna 2016 v 14:15 | Ráďa |  Potraviny
A opět tu máme konec týdne a s ním u tuto jídelní rubriku. Fotek jsem tentokrát moc neposbírala, jak jsem již psala dříve, můj jídelníček zejména v pracovním týdnu je velmi jednotvárný.

A začnu sobotní snídaní. Na víkend jsem se rozhodla opusti ovesné kaše a udělala jsem pohankové palačinky. A zároveň jsem vyzkoušela i nový sójový puding s kokosovou příchutí. Přišel mi docela sladký, ale jinak dost dobrý:


Místa, na která nezapomenu (0) – ÚVOD

12. dubna 2016 v 17:53 | Ráďa |  Cestování
O víkendu jsem se prohrabovala fotkami z cest. A díky nim jsem se vrátila alespoň virtuálně na spoustu krásných míst, která jsem měla možnost navštívit, ať už soukromě nebo pracovně. Moc ráda jsem si zavzpomínala a zároveň jsem si uvědomila, kolik zajímavých míst na této planetě je Usmívající se. A jelikož je tento blog i o cestování, tak jsem se rozhodla, že zde budu publikovat také články s názvem "Místa, na která nezapomenu". Některá místa samozřejmě budete znát (= turisticky profláknuté destinace aneb "hurádochorvatska" nebo "letímedoegypta" Úžasný), jiná pro vás možná budou zcela nová. Turisticky nejnavštěvovanější místo ještě neznamená, že se pro každého z nás jedná o to nejhezčí místo na světě. Každý to máme nastavené jinak. Já například nemám ráda Prahu a Paříž, je to čistě moje osobní věc a můj vnitřní pocit. Za to mám ráda Ostravu a Bratislavu. Každý jsme jiný, každý preferujeme jiná místa, ať už města, vesnice nebo třeba hory a přírodu.

Moje články nebudou detailně popisovat historii, památky, trasy daného místa, adresy hotelů nebo skvělých restaurací, či jak se tam dostat (takových článků a informací je na internetu více než dost). Budou to prostě moje vzpomínky, moje pocity, které se vážou k danému místu Nevinný.

A na co se můžete těšit? Třeba právě na Ostravu a Bratislavu. Ale také na nádherný Petrohrad, zimní ledový hotel na severu Švédska, deštivou Ohňovou zemi, srovnání vodopádů Viktoriiných vodopádů a vodopádů Iguazu, na Dračí hory, mys Dobré naděje (o Africe toho bude opravdu moc), na Peking a také na KLDR. Nejen v dalekých krajinách je krásně. Budu psát o slovenských horách, o Ostrihomi, o Opavě, o řece Moravici a o Břilce, také o krásném Polsku.

Protože, NA SVĚTĚ JE OPRAVDU KRÁSNĚ Usmívající se.

PS: Vím, že vám ještě dlužím článek "Jak jsme lezli na Kilimanjaro" (http://radinsen.blog.cz/1603/ja-a-afrika). Článek bude, poznámky samozřejmě mám, jen ještě nenastal ten správný čas, kdy jsem přesvědčená, že mám napsáno vše. Dejte mi, prosím, čas. Tento výlet byl pro mě velmi důležitý životní moment.


Z mého talíře (krabičky) XXV.

11. dubna 2016 v 19:58 | Ráďa |  Potraviny
Čas utíká neuvěřitelně rychle a stejně tak rychle utekl i minulý týden, teprve nedávno byl začátek roku a teď máme skoro polovinu dubna. A zde je pár jídel z mého jídelníčku.

Začnu ranním smoothie. Ráno si dávám většinou koktejl z mrkve a banánu, občas přihodím lesní bobule nebo maliny:

Body Camp

10. dubna 2016 v 8:34 | Ráďa |  Jen tak
Když Kristina na svých stránkách (http://www.kristinacechova.cz/) napsala první článek o Body Campu, tak mě tento projekt nadchnul. Výzvy mám ráda a ještě radši onu pomyslnou "fajfku", když je úkol splněn. Na konci března Kristýna vyhlásila náměty na prvních 10 dní (1.4. - 10.4.). Úkoly jsem nedělala stylem každý den jeden úkol podle uvedeného pořadí. Měla jsem dny, kdy jsem žádný úkol nesplnila a naopak dny, kdy jsem (logicky) splnila úkolů více. A některý úkol jsem splnila během těch deseti dnů vícekrát. A o co šlo v prvních deseti dnech?