Slavné brněnské vily

3. července 2016 v 16:51 | Ráďa |  Knihy
Když jsem v knihkupectví vzala do rukou tuto knihu, tak mi bylo ihned jasné, že bez ní neodejdu (mé konto toto nadšení rozhodně nesdílelo S vyplazeným jazykem). Ne, že bych byla nějaký fundovaný odborník na architekturu, ale právě tyto krásné vily mě vždy přitahovaly. Před lety jsem chodila "chůvit" nejprve psa, následně psa a první dítě a pak psa a dvě děti do Masarykovy čtvrti, která je vyhlášená právě těmito honosnými domy a nejvyššími cenami nemovitostí v Brně. A právě během venčení "zvířectva" jsme se mimo jiné toulali poměrně často touto čtvrtí a já jsem si ráda prohlížela ony krásné vily. A samozřejmě jsem snila o tom, že jednou zde budu bydlet a já se budu v létě slunit a popíjet vychlazený koktejl na střešní terase vily (ano, padám zpět na zem Úžasný). A před lety jsem navštívila znovu otevřenou vilu Tugendhat a také jsem byla okouzlena.


Anotace knihy: Publikace Slavné brněnské vily navazuje na úspěšnou publikaci Slavné pražské vily. Brněnská veřejnost i odborné instituce si rovněž žádají publikaci s tématem brněnské vily. Kniha obsahuje jednak úvodní pasáž o moderní české architektuře, specificky potom o brněnské architektuře se zaměřením na rodinné bydlení, informace, fotografie, plány slavných vil a literárně zpracované příběhy o architektech, stavebnících, stavitelích a lidech kolem moderní české architektury. Publikace specifickým způsobem mapuje jednu z oblastí naší architektury, která doposud nebyla souhrnně zpracována. (Zdroj: http://www.databazeknih.cz).


Kniha je vydána na křídovém papíře, což se mi moc líbí a knize to dodává noblesu a informace o vilách jsou kromě architektonického textu doplněny dobovými a/nebo současnými fotografiemi, případně půdorysovými dispozicemi jednotlivých pater budov. A pokud se dochovaly i nějaké informace o bývalých majitelích, tak jsou k textu přidány (ano, i bulvár tam najdete Mrkající). Velký zlom zažily tyto domy po skončení druhé světové války. Většina majitelů, byli to brněnští továrníci nebo např. právníci, opustili Československo buď už před válkou nebo pak po únoru 1948 a vily se staly majetkem státu. V některých z nich sídlilo během války gestapo, většina z nich byla po vyvlastnění státem přidělená různým institucím. Asi si umíte představit, jak se komunistický režim choval k těmto architektonickým skvostům, většina z nich byla trvale změněna necitlivými rekonstrukcemi a jen málo z nich si zachovalo své původní kouzlo. Stejně jako jen málo z nich se po sametové revoluci vrátilo do rukou původních majitelů. Smutné osudy Zamračený, ale o těch kniha není (a věřím, že moje oblíbená spisovatelka Kateřina Tučková se jednou těmito osudy zabývat bude a že vznikne její další skvělá kniha). Také jsem se musela pousmát nad tím, že ještě na počátku 20. století byly čtvrtě jako Pisárky nebo Jundrov v podstatě na/za hranicí města Brna a lidé zde, než se začaly stavět vily, měli pouze víkendové domy. Dnes bych tyto čtvrtě považovala za skoro-centrum Brna.


Kniha se čte velmi dobře Usmívající se, já jsem ji zvládla za jeden večer a následující dopoledne. Občas jsem nerozuměla nějakým odborným výrazům z oblasti architektury (no jo, blondýna, ale gotiku od podnikatelského baroka fakt poznám S vyplazeným jazykem), ale to ve své podstatě vůbec nevadilo. Kniha mě opravdu nadchla a velmi ráda se k ní budu vracet. Stejně tak jsem zde nalezla nějaké pro mě neznámé vily, takže je určitě půjdu prozkoumat Mrkající.

HODNOCENÍ 9/10

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 werka13 werka13 | E-mail | Web | 3. července 2016 v 23:35 | Reagovat

To je hezký přírůstek do knihovničky, i když nepochybuji, že dost drahý. Ale tohle je knížka, ke které se člověk opravdu vrátí. A ne jednou.

2 Miki Miki | Web | 4. července 2016 v 16:54 | Reagovat

Takové publikace se nikdy neztratí!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama