Vila Stiassni

11. června 2017 v 14:47 | Ráďa |  Cestování
Na chvilku odbočím od psaní o Madridu a Andalusii, protože bych se s vámi ráda podělila o úžasný výlet, na kterém jsem byla minulou neděli. Ne, nečekejte žádnou exotiku. Opět jsem měla možnost se přesvědčit, že za krásnými a zajímavými místy nemusíme jezdit nikam daleko. Takže tentokrát vás pozvu do Brna.

V rámci ryze soukromého průvodcování na žádost mé kamarádky, jsem jí a jejím čtyřem kamarádkám zorganizovala prohlídku brněnské Masarykovy čtvrti (jedná se prominentní brněnskou čtvrť plnou nádherných vil postavených v meziválečném období). Inspiraci jsem čerpala v této úžasné knize a také na tomto velmi povedeném webu. A kromě toho jsem pro dámy zajistila i prohlídku vily Stiassny s profesionálním průvodcem. V nádherné zahradě vily jsem již v minulosti několikrát byla, ale uvnitř nikoli, takže jsem koupila i jeden lístek pro sebe.

Vila StiassniPojďme se podívat do historie, konkrétně do konce dvacátých let minulého století:

Vila Stiassni, v Brně více známá také jako vládní vila, se otevřela návštěvníkům po rozsáhlé obnově na konci roku 2014 a patří tak mezi nejmladší objekty spravované NPÚ. Vzorová obnova jí ve větší míře navrátila luxus a půvab první republiky. Vilu si nechal pro svoji rodinu postavit brněnský textilní továrník Alfred Stiassni, který společně s manželkou Hermine oslovil odborníka na slovo vzatého, a to tehdy velmi populárního brněnského architekta Ernsta Wiesnera, který v letech 1927-1929 stavbu realizoval. Ačkoliv zvenčí vila zcela odpovídá puristickému stylu architekta Wiesnera, uvnitř si rodina prosadila prvorepublikový luxus, ve kterém nechybí reprezentativní salonky s bohatým dřevěným obložením, mramorovými krby, štuky a vybavené historizujícím nábytkem. Součástí je také rozlehlá terasa a lodžie, která se otevírá do více než tříhektarové zahrady, obklopující vilu ze všech stran. Rodina si tak mohla dopřát dostatek soukromí i sportovního vyžití. V zahradě tak stále najdeme funkční tenisový kurt či bazén.

Vstupní hala vily

Devět let po nastěhování však židovská rodina musela uprchnout před nastupujícím nacismem. Po druhé světové válce dostihl vilu zcela jiný osud. Začala sloužit jako luxusní hotel pro významné státní návštěvy. Tou první byl prezident Edvard Beneš, který ve vile nocoval již v květnu 1945. Po něm následoval zástup dalších prominentů jako například Fidel Castro nebo Michail Gorbačov (Zdroj: https://www.vila-stiassni.cz/cs).

Salón s portréty Hermine a Alfreda Stiassni

Nám se prohlídka moc líbila. Pan průvodce, sympatický mladík s vlasy s dredovým náběhem, sepnutými dřevěným kolíčkem, byl opravdu odborník. Bylo na něm vidět, že se podílel a asi i podílí na pracích obnovy vily (obnova ještě není dokončená), každopádně svou práci má rád a o informace o vile předává s neskrývanou radostí. Přestože byl pan průvodce evidentně odborník, jeho výklad nesklouzl do roviny odborné či příliš profesionální, což my, laická veřejnost, nikdy neoceníme.

Interiér vily

Mi osobně se vila moc líbila, byla jsem maximálně spokojená s výkladem (na který jsem třeba ve známější vile Tugendhat štěstí neměla) a jsem si jistá, že se tam brzy zase podívám.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 werka13 werka13 | E-mail | Web | 11. června 2017 v 18:34 | Reagovat

Já Brno vlastně vůbec neznám, takže jsem ráda aspoň kousek poznala virtuálně. Obnova vypadá zdařilá. Ale musím říci, že exteriér a interiér nevypadají, že patří k jednomu domu - vnitřek je takový "těžší" (tmavé obložení, schodiště, nábytek...). A vila je podle fotky opravdu rozlehlá.

2 Ráďa (autorka blogu) Ráďa (autorka blogu) | Web | 11. června 2017 v 19:00 | Reagovat

Veverko, děkuji. Ano, paní Hermine to pěkně panu architektu "nandala". Kde že funkcionalismus. Ona chtěla by gobelíny a všechny ty serepetičky kolem. Každopádně jsi do Brna moc zvána, ráda Tě provedu. :-)

3 Danča Danča | Web | 12. června 2017 v 10:40 | Reagovat

Mě tedy zvenku na první pohled vůbec nezaujala... :-)

4 Ráďa (autorka blogu) Ráďa (autorka blogu) | Web | 12. června 2017 v 17:21 | Reagovat

[3]: Dančo, ano, ta fotka není moc povedená, vila je zasazená do svahu, takže z přední strany není moc líbivá. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama