Květ pouště

26. listopadu 2017 v 11:49 | Ráďa |  Knihy
Na tuto knihu od Waris Dirie a Cathleen Millerové jsem se moc těšila. Afriku mám moc ráda a všechny africké příběhy, kterých není v knižní podobě zase tak moc, mě lákají. Takže když se mi tato poměrně populární kniha dostala do ruky, měla jsem velikou radost. A byla jsem zvědavá na životní příběh somálské kočovnice, která to dotáhla až na titulní stránky světových módních časopisů.Zde je anotace knihy: Strhující autentická výpověď mladé somálské ženy, která si troufla vzdorovat osudu a uspěla. V pouhých třinácti letech uprchla Waris ze své rodinné komunity, protože ji otec s vyhlídkou na získání několika velbloudů hodlal provdat za velmi starého muže. Zbídačelá vyčerpávajícím pochodem pouští neměla na sobě nic než potrhaný šál ovinutý kolem těla, když se po strastiplné cestě konečně objevila v Mogadišu. Nezdolná dívka raději, než aby se vrátila domů, putovala po příbuzných, dřela na stavbě, nosila na bolavých zádech haldy písku a ruce si odírala do krve. Nakonec začala pracovat u zámožného strýce jako služka, a díky tomu se ve čtrnácti dostala do Londýna. Neuměla ani slovo anglicky, poprvé v životě viděla letadlo, a když se ocitla před letištní budovou Heathrow, právě padal sníh. Přesto s houževnatostí typickou pro příslušníky nomádského kmene, která je ve vyprahlé africké poušti podmínkou přežití, překonala všechna zrádná úskalí. Když se strýc s rodinou vrátil zpět do Somálska, zůstala v Londýně zcela sama a rozhodla se vybudovat vlastní život. Začala chodit do školy pro cizince, nastoupila jako uklízečka u McDonalda a pak se na ni konečně usmálo štěstí. Všiml si jí fotograf módních časopisů a neznámou cizinku zanedlouho kariéra v modelingu i u filmu proměnila ve světovou celebritu. (Zdroj: https://www.nejlevnejsi-knihy.cz).


Kniha je poměrně čtivá. Mi osobně moc nesedí její slohový styl, na vyprávění někde u kávy je asi dobrý, ale ne na knihu jako takovou. Zde bych asi preferovala slohový styl o něco více propracovaný. Příběh jako takový je moc zajímavý a osobně si myslím, že v knize mohl být vykreslený podstatně lépe. Také mi v některých částech knihy vadilo, že z mého pohledu ne úplně podstatné události byly popisovány zbytečně podrobně a naopak jiné, zásadní, byly dost odbyté. Každopádně velmi oceňuji skutečnost, že Waris našla odvahu otevřeně mluvit o ženské obřízce, která je stále v afrických zemích rozšířená a také díky jejímu příběhu se rozjela kampaň proti tomuto mrzačení ženského těla.

Celkově určitě kniha není špatná, ale očekávala jsem od ní více.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 werka13 werka13 | E-mail | Web | 26. listopadu 2017 v 23:08 | Reagovat

Já na autobiografické knížky moc nejsem (a na Afriku taky ne), takže tento titul si asi nechám ujít a případně počkám, až si přečteš nějakou podobnou knížku, která tě nadchne víc a pak sáhnu po ní ;-)

2 Miluna Miluna | E-mail | 27. listopadu 2017 v 15:39 | Reagovat

Kniha má pokračování - Safa. :-)

3 Ráďa (autorka blogu) Ráďa (autorka blogu) | 27. listopadu 2017 v 20:05 | Reagovat

[1]: Veverko, snad budu mít příště šťastnější ruku.

4 Ráďa (autorka blogu) Ráďa (autorka blogu) | 27. listopadu 2017 v 20:15 | Reagovat

[2]: Miluno, děkuji za tip, ale zatím si asi pokračování nechám ujít.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama