Prosinec 2017

Třetí adventní víkend

24. prosince 2017 v 14:39 | Ráďa |  Cestování
Třetí adventní sobotu jsem vyrazila do Krakova. Přiznám se, že jsem poté, co jsem pracovala už tři týdny v kuse bez jediného dne volna, byla jsem pekelně unavená. K tomu komunikace s cestovkou je letos opravdu mizerná a hned několikrát jsem měla chuť se na všechno vykašlat. Ale představa, že to ve finále odnesou klienti, kteří za nic nemůžou, mě donutila zatnout zuby a odjet adventní zájezdy i v tomto víkendu. A musím říct, že nakonec se vše povedlo a já jsem byla ráda, že jsem to kvůli jedné hloupé holce nevzdala.

Krakov je z Brna relativně daleko a kdo někdy v minulosti jezdil po polských silnicích, tak ví, že to byla mizérie. Dálnice téměř nebyly, a pokud jste na klikaté "okresce" chytli kamion, tak jste se za ním vlekli bez možnosti předjetí klidně i hodinu. A věřte, že to je o nervy. Ovšem dnes je všechno jinak. Z Brna až na polské hranice vede dálnice a světe div se, dálnice pokračuje i na polské straně. A ne ledajaká! Naši stavbaři by se mohli učit. Dálnice je krásná, široká, bez omezení, prostě nádhera. Takže cesta do Krakova ubíhala jako po másle a krátce po desáté hodině (z Brna jsme vyjížděli po šesté) jsme vystupovali přímo pod krakovským hradem Wawelem.

Krakov, katedrála na Wawelu

Druhý adventní víkend

23. prosince 2017 v 8:46 | Ráďa |  Cestování
Druhou adventní sobotu jsem průvodcovala běh čertů v rakouském Retzu. Po loňském ne zrovna povedeném běhu čertů v Mariazell jsme se rozhodli tam již nejezdit a vybrali jsme právě čerty v Retzu. Od kolegů průvodců jsem měla na akci v tomto malebném městečku jen samé pozitivní reference. Jiné cestovní kanceláře kombinují tuto akci s další aktivitou. Např. s návštěvou adventního Znojma před čertovskou akcí nebo s koupáním v termálech v Laa po ní. Já jsem měla z cestovky zadání - jen čerty. Nepřijde mi to pro klienty zrovna ideální, protože běh samotný trvá asi čtyřicet minut. A co si budeme povídat, v zimě v Retzu toho moc na dělání není. Ale následovala jsem rozkaz.

Retz, běh čertů

První adventní víkend

19. prosince 2017 v 21:47 | Ráďa |  Cestování
Posledních pět let k mému adventu neodlučně patří průvodcování. Zatímco většina lidí tráví advent nakupováním vánočních dárků, stresem v přeplněných nákupních centrech či výlety na adventní trhy, já adventní víkendy trávím prací. Prací, která mě až do letošního adventu neskutečně bavila a také naplňovala (o tom, co je letos jinak, až jindy). Dárky mám dávno nakoupené, cukroví upeču v pracovních týdnech a směním s mamkou a švagrovou. Prostě pro mě už tak nějak klasika, o adventu je čas jen na práci.

Letos to odpočítávání adventních nedělí bylo trošku zmatečné. Obchodníci si nekompromisně stanovili adventní víkendy na čtyři "celé" víkendy před Štědrým dnem. Takže podle nich advent začal víkendem 26 .- 27. listopadu. A tím vlastně získali ještě k dobru (a k dalším tržbám) další sobotu 23. prosince. Ovšem podle křesťanského kalendář je začátek adventu proměnlivý, protože se odvíjí od toho, kdy je Štědrý večer. Takže může začít v neděli mezi 27. listopadem a 3. prosincem tak, aby do Štědrého večeru se objevily ještě další 3 neděle. Avšak i na Štědrý den může připadnout poslední adventní neděli. A tak je tomu letos.

Moc povedený čajový adventní kalendář od Sonnetoru

Z mého talíře (krabičky) LIV.

8. prosince 2017 v 17:49 | Ráďa |  Potraviny
Po velmi dlouhé době opět přicházím s mou asi nejoblíbenější rubrikou. Je to výběr fotek z konce léta a z podzimu.

A začnu jednou zdravou a velmi chutnou snídaní. Ano, vypadá to jako rybník brčálník, ale je to rozmixovaný banán, maliny a špenát s kokosovým Alprem. K tomu chia semínka a pekanové ořechy. Dobrota veliká.