Japonsko VI. - Hirošima

16. května 2018 v 21:40 | Ráďa |  Cestování
Město, které až do 6. srpna 1945 málokdo znal. Po tomto datu znal Hirošimu celý svět. Bylo to město, kam byla americkou armádou svržena první atomová bomba v historii lidstva, nesla název Little Boy. V den výbuchu zemřelo v Hirošimě 70 000 lidí, do konce roku 1945 v důsledku popálenin, ozáření a dalších onemocnění a nedostatečné lékařské péče dalších 140 000 lidí.


Tokijský rozhlas popsal zkázu Hirošimy následovně: "Prakticky veškeré žijící věci, lidé a zvířata, byly doslova sežehnuty zaživa."


Po atomovém útoku přibylo do japonského slovníku nové slovo - hibakuša. Jedná se o pojmenování obětí, které přežili bombardování. Doslovný překlad z japonštiny je "explozí zasažení lidé". Japonská vláda vyčíslila celkový počet těchto obětí na téměř 410 000 lidí (260 000 v Hirošimě a 150 000 v Nagasaki). Tito lidé měli na jedné straně štěstí, protože přežili atomový útok, na straně druhé jim tento fakt zkomplikoval další život. Nikdo nevěděl, co s lidským organismem ozáření udělá a tito lidé byli nenápadně izolováni od ostatní společnosti. "Co když jsou nakažliví?" Od japonské vlády získali zvláštní status a řadu výhod zejména v oblasti zdravotní péče, ale například měli problém si najít životního partnera. Přežili, ale život neměli jednoduchý.

Zajímavý je životní osud dvojitého hibakuša Cutoma Jamagučiho. Ten byl v době exploze atomové bomby na obchodní cestě v Hirošimě a nacházel se asi 3 km od hypocentra výbuchu. Byl vážně popálen a v Hirošimě musel nocovat. Do svého rodného Nagasaki se vrátil 8. srpna, tedy den před shozením druhé atomové bomby právě na Nagasaki. Opět přežil. Pan Jamaguči se dožil úctyhodných 93 let.

Genbaku dóm, od roku 1915 Hirošimský perfekturální palác pro výstavy produktů, byla nejbližší budova k hypocentru, která odolala bombovému útoku. Nacházela se pouhých 150 metrů od hypocentra exploze a tato ruina je dnes pojmenována jako Hirošimský památník míru. Málokdo ví, že autorem návrhu původní budovy byl v Japonsku velmi známý český architekt Jan Letzel.


Obětem atomového útoku byl postaven památeční monument, kde hoří věčné světlo. V okolním parku jsou i další památníky, například památník korejským obětem, nebo památník dětských obětí.


Ten byl odhalen v roce 1958 a představuje jej socha hirošimské dívky Sadako Sasaki držící v ruce zlatého jeřába. Té byly pouhé dva roky, když byla na Hirošimu svržena atomová bomba. Bombardování přežila Sadako bez újmy, ale v jedenácti letech onemocněla leukemií. Stará japonská legenda říká, že každému, kdo složí tisíc papírových jeřábu origami, se splní přání. Sadako je skládala během své nemoci. A do své smrti složila "jen" 644 jeřábů. Každý rok jsou k památníku posílány tisíce papírových jeřábů ze všech koutů světa.
Všechny výše zmíněné stavby doplňuje i Muzeum atomové bomby.

Přiznám se, že tento typ památníků a muzeí moc nevyhledávám. Asi proto jsem nikdy nebyla v Osvětimi nebo v Terezíně. A řeknu vám, že expozice muzea jsou udělány opravdu skvěle. Věřím, že každý, kdo muzeum navštíví, nikdy o jakémkoli atomovém útoku ani nepomyslí.

Od památníku i z muzea jsem odcházela s mrazením v zádech a opravdu hodně smutnými pocity. A hlavně s otázkou: "JAK TOTO MŮŽE UDĚLAT ČLOVĚK ČLOVĚKU?"


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 werka13 werka13 | E-mail | Web | 20. května 2018 v 15:38 | Reagovat

Díky za zajímavé povídání o Hirošimě. byť z něj trochu mrazí. Já byla v Terezíně v Malé pevnosti a máš pravdu s těmi pocity - odtud jsem odcházela s podobnými...

2 Ráďa (autorka blogu) Ráďa (autorka blogu) | E-mail | 25. května 2018 v 16:13 | Reagovat

[1]: Veverko, ano, z těch pocitů až mrazí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama