Japonsko VII. – co se nevešlo do předchozích článků

28. května 2018 v 22:07 | Ráďa |  Cestování
1. Hora Fuji (Fudži)

Jedná se o nejvyšší horu Japonska (3776 m n. m.) a je to sopka. V dnešní době je stále aktivní, ale s malou pravděpodobností erupce. Ovšem nikdy neříkej nikdy. Pro buddhisty a šintoisty je tato hora posvátná. Její kráter má po obvodu šest výstupků, které připomínají okvětní lístky a jsou označovány jako "šest okvětních plátků Fuji". První známý člověk, který vystoupil začátkem 8. století na horu, byl Enno Ozunu, prvním poutníkem ze západu byl anglický generální konzul Sir Rutheford Alcock, který se svým psem, teriérem Tobym, vystoupil na horu v roce 1859. Do roku 1868 byl na vrchol hory přístup povolen jenom mužům.Fudži, jako jedna ze tří svatých japonských hor, byla dne 22. června 2013 přidána na seznam světového dědictví UNESCO jako kulturní památka. Jako kulturní památka byla vybrána z důvodu, že byla a je inspirací pro malíře, fotografy, básníky a spisovatele.


Dnešní turisté si horu Fuji zcela jistě spojí s pojídáním vajíček. Pokud totiž uvaříte vejce ve vodě vyvěrající na úbočí Fuji, tak vám při vaření díky přítomností síry skořápka vejce zčerná. A právě tento chemický jev je využíván jako turistická atrakce a každý návštěvník prostě neodolá a minimálně jedno vejce ochutná. Takže předpokládám, že během turistické sezóny se zde musí prodávat tisíce vajec denně.


Chudery slepice z přilehlého okolí.

2. Sakury

Během období Heian (794-1191) převzala japonská společnost mnoho zvyků z Číny, včetně zvyku pozorování květů (japonsky hanami), kdy císařská rodina, básníci, zpěváci a aristokracie nejčastěji oslavovali květy sakury. V Japonsku byly pěstovány stromy pro svou krásu a zkrášlení okolí Kjótské šlechty nejméně od roku 794. Japonci věnují velkou pozornost předpovědím začátku kvetení sakury a po rozkvětu se vydají do parků, svatyní a chrámů, aby se příbuznými a známými pokochali krásou rozkvetlých květů. Svátky zvané Hanami oslavují krásu sakury a pro mnoho Japonců jsou příležitostí se uvolnit a potěšit z pěkného pohledu. V Japonsku jsou kvůli krátké kvetoucí době sakury symbolem pomíjivé povahy života. Třešňové květy také symbolizují oblaka, díky své povaze tvořit shluky květů. Květy jsou také častou ozdobou na všech druzích spotřebního zboží v Japonsku, včetně kimon, papírnického zboží a nádobí. Sakura je předzvěstí dobrého bohatství, je symbolem lásky, zalíbení a také reprezentuje jaro.


Během druhé světové války byla sakura používána pro motivaci a manipulaci japonských obyvatel. Japonští piloti malovali po straně letadel květy sakury či si s sebou brali na své mise větvičky stromů. Třešňový květ namalovaný na straně bombardéru symbolizoval intenzitu a pomíjivost života. Ve svých koloniálních zemích císařské Japonsko často zasazovalo stromy sakury jako symboly "nároku na obsazené oblasti jako japonský prostor".


My jsme do Japonska dorazili tak minutu po dvanácté. Sakury již pomalu začali odkvétat. Ale i tak jsme si vychutnali jejich krásu.

3. Kjóto - Zlatý pavilón

Kinkaku-dži areál, v překladu nesoucí jméno Zlatý pavilon, je jednou z nejslavnějších památek v Japonsku a určitě i jednou z nejfotografovanějších. V roce 1994 byl zapsán na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Nachází se ve čtvrti Kita v severozápadním Kjótu.


V období Kamakura (1185-1333) byla na tomto místě vybudována vila s rozlehlou zahradou patřící aristokratickému klanu Saiondži, nicméně areál koupil pak v období Muromači šógun Ašikaga Jošimitsu, který tu v roce 1394 začal budovat své vlastní sídlo s názvem Kitajamadono. V centru stál zmíněný zlatý pavilon, jehož střecha byla pokryta skutečným zlatem a figurka fénixe na nejvyšší věžičce symbolizovala Čínu. Šógun na svém sídle doopravdy nešetřil, přezdívalo se mu i "ráj na zemi" a několikrát ho navštívil sám císař Gokomatsu. Stal se centrem kultury Kitajama, díky čilým obchodním stykům s Čínou, kde vládla v té době dynastie Ming, se totiž do Japonska dostávalo mnoho zajímavých podnětů. Ve zmíněném Zlatém pavilonu proběhl například úplně první čajový obřad na japonském území.


Mě ta "hora" zlata samozřejmě zaujala, aby ne, jsem ženská marnivá. Jen tu na mě bylo moc lidí.

4. Ostrov Mijadžima - plovoucí brána před svatyní Icukušima

Podle staré šintoistické legendy měl bůh moří a bouří Susano-o-no Mikoto tři dcery. Této trojici mořských bohyň byl zasvěcen chrám Icukušima na ostrově Mijadžima. Tento nádherný ostrov, na kterém japonské bohyně stále žijí, je posvátnou půdou, na kterou bylo dříve zákazáno vstoupit lidskou nohou, a tak tu byl vybudován unikátní oranžový chrám vznášející se na mořské hladině.


Na ostrov jsme se z pevniny dostali trajektem, cestou jsme míjeli "množírny" na ústřice. A právě zde jsem ochutnala ty vynikající ústřice, o kterých jsem psala v jídelním článku. Ostrov byl opravdu rájem na zemi. Klid, pohoda, příroda, krásné počasí a pohled na plovoucí bránu byl onou třešničkou na dortu.

5. Nikkó - císařská letní vila Tamozawa

Areál císařské vily "Nikkó Tamozawa Imperial Villa" patří k největším dřevěným stavbám v Japonsku. Postavená byla v roce 1899. Císařská rodina ji využívala jako svou letní rezidenci. Jejich 106 místností se vyznačuje vzdušným jednoduchým stylem. Nádvoří uvnitř stavby zajišťují cirkulaci vzduchu a příjemný chládek.


Během druhé světové války zde trávil dětství současný japonský císař Akihito.


Prohlídka paláce i přilehlých zahrad byla moc zajímavá. Obdivuju systém posuvných stěn, které jednoduše a rychle dokážou změnit uspořádání interiéru.


A taky mě překvapila absence nábytku, žádné zaskládané místnosti. Prostě jednoduchost a funkčnost.

6. Kamakura - zahrady chrámu Hasedera

Kamakura se pyšní řadou pozoruhodných historických památek. Není divu, vždyť jde o středověkou metropoli Japonska.


My jsme navštívili chrám Hasedera se stovkami bůžků Džizó, který je zasvěcený bohyni milosrdenství Kannon. Chrám je obklopen nádhernou zahradou a z horní části zahrady je krásný výhled na moře.


Zahrada navíc nádherně kvetla, takže toto místo bylo v daném okamžiku opravdu rájem na zemi.7. Japonská auta

Z mého blonďato-ženského pohledu patří japonská auta jezdící v Evropě k těm nejhezčím. Třeba zrovna červená Mazda CX 5 by se mi hodila. Japonci prostě auta umí.


O to větší překvapení pro mě bylo, jak málo aut ve velkých japonských městech jezdí. Vysvětlení je naprosto jednoduché. V obřích aglomeracích je málo místa. Pokud si někdo chce koupit auto, tak musí doložit, že má pro něj koupené nebo pronajaté parkovací místo. A to není levná záležitost. Čím větší auto, tím dražší. Stejně tak povinné pojištění auta je nákladné. A čím větší auto, tím dražší. Takže mít auto v Japonsku ve městě je opravu luxus. No, a když už se rozhodnete pro koupi auta, tak z finančního hlediska logicky hledáte něco menšího, aby vás to nestálo majlant. A když už malé auto, tak s co nejefektivněji využitým prostorem. Takže, většina japonských aut vypadá jako malé nevzhledné krabice.Jsou to trosku lepší verze Fiatu Multipla. A já chápu, proč většina Japonců preferuje cestování vlaky.

Tímto mé povídání o Japonsku končí. Jsem moc ráda, že jsem mohla tuto zajímavou zemi navštívit. Rozšířila jsem si obzory, obohatila se o nové zážitky a stále ještě žasnu nad japonskou slušností, pokorou, pracovitostí a pořádkem. Nevím, jestli se sem ještě někdy vrátím, ale této cestovatelské zkušenosti si já, milovník Afriky, opravdu neskutečně cením.

Zdroje:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 werka13 werka13 | E-mail | Web | 28. května 2018 v 22:58 | Reagovat

To je fakt nabitý článek - spousta zajímavostí a fotek k pokoukání. Fuji je krásná a zahrady u chrámu Hasedera. Zato ta auta jsou fakt jen praktická :-D
Musela jsem se smát u informace, že "ve svých koloniálních zemích císařské Japonsko často zasazovalo stromy sakury jako symboly nároku na obsazené oblasti jako japonský prostor". Máme totiž u nás cestou od metra vysázenou celou řadu sakur. Že bychom byli japonskou kolonií :D?

2 Ráďa (autorka blogu) Ráďa (autorka blogu) | E-mail | 4. června 2018 v 16:23 | Reagovat

[1]: Veverko, děkuji za milý komentář. Tak pozor, pozor, u vás to vypadá na japonskou invazi :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama